Narzędzia

Narzędzia

Żyjemy w otoczeniu elektroniki. Niebywale złożony pod względem mechanicznym sprzęt ulepsza funkcjonowanie człowieka. W zasadzie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, komputera, czy sprzętu AGD. Co jest ich cechą wspólną? Są wypełnione elektroniką.

Urządzania są coraz tańsze, mniejsze i wydajniejsze.  Niestety, mogą pojawić się usterki. Wtedy przeważnie wymienia się urządzenia na nowszy model, zamiast samemu próbować je naprawić. Ich mechanizmy wypełnione maleńkimi częściami wydają się bardzo skomplikowane w naprawie. Tymczasem elektronika nie jest taka trudna, jak wydaje się na na początku. Wystarczy poznać podstawowe zasady, zainteresować się,  aby po jakimś czasie móc samemu zreperować komputer, telefon, kuchenkę mikrofalową, złącza jack w słuchawkach, czy urwane gniazdo USB i inne domowe sprzęty. Nauczenie się elektroniki nie wymaga zapamiętywania nieciekawej teorii, opiera się głównie na działaniu praktycznym.  Podstawowe elementy wykorzystuje się przy każdej rzeczy, co gwarantuje, że nie zapomni się raz zdobytej wiedzy i wyćwiczy umiejętności.

Elektronika to wspaniały wybór dla osób, które uważają się za złote rączki i twierdzą  że wszystkiego można się nauczyć. DIY, to znaczy „zrób to sam”, a nie wzywaj fachowca, to ich życiowe motto.

Istotne jest to, że kilka sekund z lutownicą może uratować bardzo drogi sprzęt i konto właściciela. Argument ekonomiczny jest bez wątpienia istotną motywacją, aby przyswoić sobie podstawy elektroniki.  Poza tym samodzielna naprawa to oszczędność czasu. Nie poszukiwać fachowca, ani czekać na zrealizowanie zlecenia naprawy. Dla wielu ludzi elektronika to hobby.  Kiedy przyswoją najważniejsze informacje, to okazuje się, że majsterkowanie jest świetnym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu i rewelacyjnym sposobem na odstresowanie się.  Z dostępnych w sklepach zestawów elektronicznych można wyczarować prawdziwe cudeńka będące powodem do }dumy|zadowolenia} dla osoby, która je samodzielnie złoży.

Dysponując odpowiednimi umiejętnościami, w miarę rozwoju doświadczenia w składaniu różnych podzespołów elektronicznych, można złożyć dowolne zaprojektowane przez siebie urządzenie, np.: świecącą ozdobę. Zaletą elektroniki jest to, że cały czas rozwija się. Tworzone są nowoczesne urządzenia, części , platformy sprzętowe.

Hobbysta nieustannie musi pogłębiać swoją wiedzę i z wielką satysfakcją testuje nowości. Kity do samodzielnego montażu to różne przedmioty elektroniczne: od dekoracji:bibeloty, np.: świecących choineczek, czy serduszek do zestawu do samodzielnego zbudowania pilota. W opinii hobbystów elektroniki nie jest to drogie hobby. Narzędzia nie są drogie. Podstawowe wyposażenie – najpotrzebniejszy sprzęt, który powinien mieć pasjonat zakupimy do 25 złotych za sztukę. Wystarczy wysokiej jakości lutownica, miernik uniwersalny, linijka elektroniczna, uchwyt montażowy do płytek pcb , spoiwo lutownicze z topikiem, kalafonia, pęseta oraz komplet rurek termokurczliwych. Ceny zestawów do samodzielnego montowania zależą od rodzaju zestawu, stopnia skomplikowania i zastosowania. Najtańsze są dekoracje elektroniczne.

Samodzielne montowanie to przede wszystkim lutowanie . Jest to sposób trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą spoiwa o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów.

Lutowanie układów elektronicznych wykonywane jest techniką rozgrzewania za pomocą gorącego powietrza lub podczerwieni. Zestawy do zmontowania wymagają logicznego myślenia, cierpliwości i konsekwencji w w osiąganiu celu.  Samodzielne składanie elementów elektronicznych rozwija takie cechy osobowości jak: staranność, precyzyjność, działanie zgodnie z założonym harmonogramem, czyli bardzo ważne cechy, które przydają się w życiu codziennym i w pracy. Tworzenie układów elektronicznych często z mikroskopijnych elementów pomaga w kształtowaniu zdolności manualnych i jest doskonałym ćwiczeniem dla rąk.  Pasjonaci elektroniki, którzy przełożą swoje hobby w zawód nie mogą narzekać na brak pracy i zarobki.