Palisady wiklinowe

Palisady wiklinowe

Wyroby wiklinowe od stuleci cieszą się niesłabnącą  popularnością. Ludzie doceniają je naturalność-, trwałość, piękny wygląd i wnoszenie do domu atmosfery współistnienia z naturą.

Z wikliny  wytwarzany jest szeroki asortyment: od zabawek po meble ogrodowe. Występuje kilka odmian wikliny:  amerykankę, konopiankę, purpurową, migdałową. Wiklina amerykańska uchodzi za najwydajniejszą odmianę przemysłową i stanowi najwartościowszy materiał plecionkarski. Dorasta do wysokości 2,4-  3m. Amerykanka wypuszcza pędy proste, długie i cienkie. W pierwszym roku po zasadzeniu przyrost nie jest za duży, następnych latach plantator będzie usatysfakcjonowany z obfitego zbioru. Wiklina konopianka jest najczęściej uprawiana i m bardzo szerokie zastosowanie z przemyśle plecionkarskim. Osiąga przyrost do 6 metrów. Uprawia się ją jako pędy wieloletnie, nawet do 4 lat. Wiklina purpurowa dorasta do 5 metrów, ma długie i cienkie pędy. Jej zaletą jest zdolność odrostowa przez wiele lat po zasadzeniu.

Wiklina migdałowa to prawdziwy olbrzym- dorasta do 10 metrów. Ma dużą zdolność odrostową. Pręty są giętkie , długie i cienkie, a drewno z nich pozyskane jest zwięzłe i mocne.

W społecznym odbiorze z wyrobów  z wikliny utrwaliły się kosze wiklinowe, maty wiklinowe, akcesoria do odpoczynku dla pupili, zabawki oraz meble ogrodowe. Tymczasem z wikliny wyrabiane są także ogrodzenia, tak zwane palisady wiklinowe. Bardzo dobrze sprawdzą się jako ścianka altany ogrodowej.  Odpowiedni jakościowo surowiec na kosze na wymiar uzyskuje się plantacji 2-6 letnich. Kosze wiklinowe dostępne są w różnych rozmiarach. Kosze wyplatane są z najwyższej jakości surowca. Posiadają uchwyty, które ułatwiają przenoszenie rzeczy. Są wytrzymałe i mogą służyć za piękną piękną dekorację każdego mieszkania. Kosze zakupowe zakończone są uchwytem z bardzo dekoracyjnym splotem typu warkocz.

Upominki będą wyglądały się niezwykle efektownie w koszu prezentowym, który są polecany do wręczania kwiatów, słodyczy i owoców.

Prezenty w koszach dawane są przy okazji świąt, jubileuszy, odejścia na emeryturę współpracownika, przyznania nagrody (nagrodą jest zawartość kosza), zakończenia etapu edukacji (prezent dla wychowawcy klasy, promotora). Kosze prezentowe są malowane ekologiczną farbą. Pasjonaci plecionkarstwa sami tworzą kosze i inne cudeńka z wikliny, poszukują takich kursów i dostawców surowca. Poszukują wikliny na wymiar , z której łatwiej jest tworzyć wymarzone rzeczy, ponieważ nie trzeba szukać fachowców zajmujących się cięciem surowca na wymaganą wielkość. Wiklina rośnie na plantacjach. Do osiągnięcia imponującego wzrostu potrzebuje żyznej gleby i odpowiedniej  pielęgnacji w okresie wegetacji. Jest to roślina światłolubna dlatego trzeba usuwać wszystkie chwasty. Wiklina koszona jest na jesieni, ustawiana w snopki i rozdzielana według wzrostu.

Wiklina producent dba o ochronę upraw przed szkodnikami i gradobiciem.

W wiklinę najlepiej zamawiać u sprawdzonych plantatorów, bowiem tylko wtedy artysta ma pewność, że surowiec spełnia wymagania jakościowe, a plecione z niego wyroby spodobają się nawet bardzo wymagającym nabywcom. Osoby, które interesują się rękodziełem z wikliny powinny zapoznać się ofertą wiklina sklep i przekonać się, że wyroby z tego surowca to dzieła sztuki użytkowej.. Ciekawym meblem w pokoju będzie szafka z wikliny, na której pięknie będą prezentowały się różne bibeloty. Szafka wspaniale uzupełnia wystrój przedpokoju, sypialni, czy pokoju dziecięcego. Szafki wykonane są na stelażu z drewna sosnowego. Szafka z kilkoma półkami spełni rolę regału. Jest to mebel lekki,  wytrzymały i doskonale wyprofilowany.

Niektóre modele szafek wiklinowych występują w wersji ściennej- mają  metalowe uchwyty, które umożliwiają je mocowanie na ścianie.

Według opinii klientów polska wiklina jest jedną z najlepszych na świecie, a polscy plecionkarze stanowią światową elitę. Plecionkarze przekazują swoją pasję dzieciom i dzięki temu tworzą się rodzinne firmy z tradycjami zajmujące się wyrobem towarów z wikliny.