Prawdziwy miód manuka

miód manuka

Ziołolecznictwo to jedna z  pierwotnych metod leczniczych.

Już starożytni zaobserwowali, że pewne rośliny mają  cechy lecznicze, a stan zdrowia człowieka po ich  zażyciu poprawia się.. Współczesna  nauka  aprobuje właściwości lecznicze roślin. Powrót do ziołolecznictwa jest spowodowany efektami  niezdrowymi leków syntetycznych i ich  brakiem skuteczności w niektórych przypadkach. Poza tym zioła  aromatycznie pachną, pięknie wyglądają,  uspokajają.

Ziołami zainteresowały się  fabryki farmaceutyczne i firmy  zajmujące się  wytwarzaniem  środków do pielęgnacji twarzy i ciała.

Natura  na każdym kontynencie w każdym zakątku świata dostarcza człowiekowi  prozdrowotnych plonów. Moda na naturalność, na zdrowy  styl życia zawładnęła społeczeństwami społecznościami ludźmi.  Natura czasów antycznych 0 była inspiracją do działań terapeutycznych. Jest ogromna szansa na to, że to leki  będą  wytwarzane na naturalnych  komponentach. Ziołolecznictwo to ogólnie znane przepisy. Ich  działanie lecznicze potwierdza nauka. Przykładem wielorakiego różnorodnego  sporego zastosowania naturalnego środka leczniczego jest miód manuka.  Jest to produkt| towar egzotyczny, pochodzący  z Nowej Zelandii i Australii.

Manuka to  dużych rozmiarów krzew rodziny  mirtowatych.

Manuka  łatwo  rozmnaża się, jest wytrzymała  na bardzo trudne  warunki glebowe. Osiąga wysokość od 2 do 5 metrów. Jest to  ładna roślina o gęstym ugałęzieniu i małych, szpiczasto zakończonych liściach. Kwiaty mają ubarwienie białe, gdzieniegdzie zaróżowione i   pięć płatków, których kształt  przypomina gwiazdę.  W  w przyrodzie krzew manuka występuje w regionach świata odległych od Polski, to można u nas kupić  nasiona jednej z odmian ogrodowych tego krzewu i posadzić  w swoim ogródku.

Uroczy wygląd krzewu to  następna zaleta obok właściwości leczniczych.

Krzew manuka  skupia na sobie  spojrzenie i wywołuje zachwyt. Z pewnością  wspaniale  zaprezentuje się w ogrodzie.  Nasiona na krzewie  rosną  przez wiele miesięcy i można je zbierać niemal przez cały rok. Jest to roślina miododajna.  Wytwarzany z niej miód ma  wielkie właściwości lecznicze. Jest  stosowany do produkcji leków i kosmetyków. Drewno z krzewu manuka oznacza się  sporą twardością i trwałością. Jest cennym materiałem używanym  stosowanym do produkcji rączek i trzonków narzędzi.  Kulinarnie znajduje zastosowanie do wędzenia mięsa i ryb. Dym z tego krzewu nadaje posiłkom mięsnym  oryginalny smak  i  zapach.

Drewno manuki znajduje zastosowanie w  państwach naturalnego wzrastania  krzewu. Jeżeli ktoś zdecyduje się na uprawę manuki w Polsce  powinien pamiętać o okryciu krzaków  zimową porą. Wytrzymują temperatury do – 8°C, więc przy większym mrozie, krzew może zamarznąć. Tylko nowozelandzkie krzewy manuka ma najwyższy poziom składników aktywnych i wykazuje   największe działanie prozdrowotne.  Prawdziwy miód manuka charakteryzuje się:ciemnobrązową barwą, gęstą, gładką konsystencją, lekko ziemistym smakiem.  Tubylcy Nowej Zelandii korzystali z  leczniczych właściwości manuki  na wiele stuleci przed początkiem produkcji miodu. Żuli młode pędy krzew i pili napar.  zaobserwowali, że manuka pomaga w leczeniu czerwonki, biegunki, dolegliwości przewodu moczowego i gorączki.wywar z kory manuki stosowali do łagodzenia zaparć i kolek,  gojenia obrzęków oczu i skutków oparzeń. Maorysi używali go jako środka  wyciszającego i pomagającego w zasypianiu.  Początkowo miód z manuki nie zyskiwał  sympatii konsumentów. Nie odpowiadał im smak. Karmiono nim zwierzęta gospodarskie i odkryto, że zwierzęta, które  jedzą miód z manuk  nie zapadają na choroby.

Z biegiem lat informacje o  dobrym wpływie miodu manuka na zdrowie zaczęły obiegać świat.

Ludzie upewnili się, co do właściwości  zdrowotnych miodu manuka i rozpoczął się  czas popularności tego specyfiku. Na rynku  zaczęły pojawiać się podróbki  miodu manuka i klienci byli oszukiwani. Aby  strzec interesy  kupujacych1 rząd Nowej Zelandii  ustanowił grupę  ekspertów, która opracowała kryteria oryginalności miodu manuka. Jest to bardzo drogi produkt i dla tego  konsumenci żądają oryginalnego miodu.