Zabiegi kosmetyczne

zabiegi kosmetyczne

Zabiegi kosmetyczne – jakie warto wykonać zimą?

Zabiegi kosmetyczne często niosą za sobą pewne ograniczenia – szczególnie dotyczy to kilku pierwszych dni, czy tygodni po ich wykonaniu. Z tego też względu dla wielu z nich najlepszym czasem ich przeprowadzenia jest właśnie okres zimowy. Wpływa na to przede wszystkim mniejsza ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe oraz niższe temperatury, przez co maleje ryzyko powstawania przebarwień, ewentualne rany lepiej się goją, obrzęki są mniejsze. Zima to również najlepszy moment na wykonanie kuracji złuszczającej czy depilację laserową, które wykonujemy na nieopalonej skórze.

Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w tym okresie roku należą: peeling chemiczny, mikrodermabrazja, mezoterapia, usuwanie znamion skórnych i depilacja laserowa.

Peeling chemiczny jest zabiegiem kosmetycznym pozwalającym szybko usunąć piegi, blizny potrądzikowe, przebarwienia czy drobne zmarszczki. Nałożony na skórę preparat ma za zadanie pobudzić złuszczanie się naskórka i – co za tym idzie – odsłonić młodsze warstwy skóry. Efekty i czas gojenia zależą od stężenia preparatu, jak również czasu, przez jaki był pozostawiony na skórze. Należy jednak uważać na ekspozycję na silne mrozy, gdyż te dodatkowo podrażnią skórę.

W przypadku, w którym od peelingu chemicznego bardziej preferowany jest mechaniczny, to doskonałym rozwiązaniem jest mikrodermabrazja. Dzięki niej uzyskuje się wygładzoną i zregenerowaną skórę, o większej elastyczności i naturalnym kolorze.

Mezoterapia jest zabiegiem, w którym wykorzystuje się urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Pozwala to na docieranie do wnętrza skóry, jak i do wnętrza komórek. Dzięki temu możliwe jest otwarcie nowych dróg wprowadzania preparatów do głębszych warstw skóry, bez konieczności stosowania igieł. Wykonanie tego zabiegu daje efekty w postaci zdrowszej, jędrniejszej, lepiej nawilżonej i gładszej skóry.

Znamiona skórne to widoczne zmiany, które są wynikiem niedoboru lub nadmiaru jednego ze składników budujących tkanki. Większość nie wymaga usunięcia ze względów zdrowotnych, choć niektóre pieprzyki i znamiona mogą być niebezpieczne – nie obejdzie się więc bez konsultacji z dermatologiem. Jeżeli zapadnie decyzja by usunąć dane znamię do wyboru jest metoda chemiczna lub laserowa. I właśnie laserową metodę warto wybrać zimą, gdyż wymaga ona osłaniania skóry przed promieniami słonecznymi po wykonaniu zabiegu. Czemu zima w naszym klimacie zdecydowanie sprzyja.

Depilacja laserowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą pozbywania się zbędnego owłosienia. Dzięki zastosowaniu promieniowania lasera bezpowrotnie niszczone są mieszki włosowe, a jednocześnie nie następuje uszkodzenie skóry. Zima to idealny moment na przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu, gdyż po pierwsze – musi on być powtórzony minimum trzy – cztery razy w odstępie od czterech do dziewięciu tygodni (wynika to z tego, że włosek, aby został zniszczony, musi się znajdować w aktywnej fazie wzrostu, a każdy włos przechodzi taką fazę w swoim rytmie), a po drugie – depilowana skóra nie może być opalona. Poza tym przynajmniej przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych.